Banner by Tom Jimenez
Skip Navigation Links.  
Mythical 4x800 State Qualifiers for 2006
The purpose of the "Mythical 4x800 State Qualifiers" is entertainment.  It also recognizes teams and athletes that might have participated in the state meet if the 4x800 event existed. 
Qualifying:  The top two teams from each district form a pool from which the sixteen fastest teams are selected.  At state the sixteen teams run a direct final made up of "fast" and "slow" sections.  Scoring would be based on time with the "fast" section having the obvious advantage.
4A Boys 4A Girls
(with seed times)

4x800 Finals - Fast Section
Q Central Catholic (Mt Hood) 7:46.27
Q St Helens (Three Rivers) 7:51.49
Q Lincoln (PIL) 7:57.62
Q Century (Metro) 8:01.64
Q Ashland (Southern) 8:04.89
Q Thurston (Midwestern) 8:05.49
Q Grant (PIL) 8:06.13
Q Canby (Pac-9) 8:07.17

4x800 Finals - Slow Section
Q Sandy (Mt Hood) 8:08.21
Q Oregon City (Three Rivers) 8:09.45
Q Klamath (Southern) Union 8:10.53
Q Summit (Intermountain) 8:10.87
Q Westview (Metro) 8:11.99
Q South Eugene (Midwestern) 8:12.53
Q South Salem (Valley) 8:12.66
Q Pendleton (Intermountain) 8:13.76

nq Corvallis (Valley) 8:18.18
nq Tualatin (Pac-9) 8:25.01
(with seed times)

4x800 Finals - Fast Section
Q Jesuit (Metro) 9:31.04
Q Grant (PIL) 9:33.16
Q Lincoln (PIL) 9:43.20
Q Sheldon (Midwestern) 9:44.20
Q Crescent Valley (Valley) 9:44.40
Q Centennial (Mt Hood) 9:46.98
Q Summit (Intermountain) 9:48.42
Q Sunset (Metro) 9:49.95

4x800 Finals - Slow Section
Q Clackamas (Three Rivers) 9:51.19
Q West Albany (Valley) 9:52.46
Q South Eugene (Midwestern) 9:52.59
Q West Linn (Three Rivers) 9:54.18
Q Grants Pass (Southern) 9:54.66
Q Ashland (Southern) 9:55.20
Q Sandy (Mt Hood) 9:56.68
Q Tualatin (Pac-9) 10:01.89

nq Hermiston (Intermountain) 10:02.59
nq Newberg (Pac-9) 10:09.89
3A Boys 3A Girls
(with seed times)

4x800 Finals - Fast Section
Q Marist (Sky-Em) 8:07.25
Q La Salle (Tri-Valley) 8:09.38
Q Scappoose (Cowapa) 8:14.20
Q Hidden Valley (Skyline) 8:17.86
Q Henley (Skyline) 8:18.06
Q Molalla (Capital) 8:21.11
Q Cottage Grove (Sky-Em) 8:21.34
Q Wilsonville (Tri-Valley) 8:21.91

4x800 Finals - Slow Section
Q Newport (Val-Co) 8:24.22
Q Cascade (Capital) 8:26.30
Q Taft (Val-Co) 8:29.54
Q Astoria (Cowapa) 8:38.13
Q North Bend (Far West) 8:39.04
Q Brookings-Harbor   8:45.56
Q Baker (Greater Or) 8:51.06
Q La Grande (Greater Or) 8:51.43
(with seed times)

4x800 Finals - Fast Section
Q Marist (Sky-Em) 9:42.34
Q Cascade (Capital) 9:53.12
Q Henley (Skyline) 9:54.26
Q Siuslaw (Sky-Em) 9:59.44
Q La Salle (Tri-Valley) 10:00.77
Q Molalla (Capital) 10:04.24
Q Wilsonville (Tri-Valley) 10:04.60
Q Philomath (Val-Co) 10:04.83

4x800 Finals - Slow Section
Q Seaside (Cowapa) 10:05.07
Q North Bend (Far West) 10:08.41
Q Scappoose (Cowapa) 10:12.00
Q Newport (Val-Co) 10:16.36
Q Hidden Valley (Skyline) 10:36.35
Q Baker (Greater Or) 10:49.29
Q Coquille (Far West) 10:58.48
Q Ontario (Greater Or) 11:48.35
2A Boys 2A Girls
(with seed times)

4x800 Finals - Fast Section
Q Oakridge (Trico) 8:15.20
Q Westside Christian (West Valley) 8:43.13
Q Culver (Columbia Basin) 8:47.12
Q Umatilla (Columbia Basin) 8:51.37
Q Cascade Christian (Southern Cascade) 8:51.72
Q Vale (Wapiti) 8:52.49
Q Elgin (Wapiti) 8:55.04
Q Catlin Gabel (West Valley) 8:56.03

4x800 Finals - Slow Section
Q Oakland (Big Fir) 8:56.97
Q Knappa (Northwest) 8:59.18
Q Chemawa (Tri-River) 9:01.10
Q St Mary's (Southern Cascade) 9:02.96
Q Clatskanie (Northwest) 9:04.19
Q Kennedy (Tri-River) 9:06.40
Q Bandon (Big Fir) 9:20.41
Q Jefferson (Trico) 9:37.31
(with seed times)

4x800 Finals - Fast Section
Q Catlin Gabel (West Valley) 10:13.57
Q Westside Christian (West Valley) 10:22.91
Q St Mary's (Southern Cascade) 10:37.93
Q Oakland (Big Fir) 10:38.98
Q Myrtle Point (Big Fir) 10:54.58
Q Sherman (Columbia Basin) 10:57.02
Q Umatilla (Columbia Basin) 10:57.77
Q Cascade Christian (Southern Cascade) 11:22.16

4x800 Finals - Slow Section
Q Knappa (Northwest) 11:25.87
Q Portland Lutheran (Northwest) 11:32.09
Q Kennedy (Tri-River) 11:44.60
Q Waldport (Trico) 11:50.05
Q Nyssa (Wapiti) 12:13.20
Q Jefferson (Trico) 12:24.44
Q Regis (Tri-River) 12:28.35
1A Boys 1A Girls
(with seed times)

4x800 Finals
Q New Hope Christian (Skyline) 8:26.32
Q N. Clackamas Christian (Casco) 8:55.30
Q Heritage Christian (Casco) 9:00.49
Q Ione (Big Sky) 9:45.97
Q Canyonville Christian (Skyline) 9:47.69
Q Oregon School f/t Deaf (Mountain West) 11:05.44
Q Crow (Mountain West) 11:57.80
(with seed times)

4x800 Finals
Q Heritage Christian (Casco) 10:42.76
Q Portland Waldorf (Casco) 10:49.25
Q McKenzie (Mountain West) 10:54.30
Q Damascus Christian (Casco) 11:42.15
Q Crow (Mountain West) 12:41.52
Q Dufur (Big Sky) 13:29.32