Banner by Tom Jimenez
Skip Navigation Links.
Mythical 4x800 State Qualifiers for 2008
(Based on times as of May 18)
The purpose of the "Mythical 4x800 State Qualifiers" is entertainment.  It also recognizes teams and athletes that might have participated in the state meet if the 4x800 event existed. 
Qualifying:  The top two teams from each district qualify for the state meet.  At state there will be a direct final with a one turn alley start.  If there are 8 or fewer teams then lanes may be used to start the race.
6A Boys 6A Girls
(with seed times)

4x800 Finals 
Jesuit (Metro) 7:50.23
South Eugene (Southwest) 7:52.24
Franklin (Portland Interscholastic) 8:01.08
Central Catholic (Mt Hood) 8:06.95
Putnam (Three Rivers) 8:08.53
Southridge (Metro) 8:08.76
Forest Grove (Pacific) 8:08.88
Barlow (Mt Hood) 8:09.11
North Medford (Southwest) 8:10.41
Oregon City (Three Rivers) 8:12.07
Grant (Portland Interscholastic) 8:12.63
Canby (Pacific) 8:16.24
West Salem (Central Valley) 8:20.47
South Salem (Central Valley) 8:21.49
(with seed times)

4x800 Finals 
Jesuit (Metro) 9:20.64
St Mary's (Mt Hood) 9:27.71
South Eugene (Southwest) 9:32.79
Lake Oswego (Three Rivers) 9:39.29
Southridge (Metro) 9:40.10
Hood River Valley (Mt Hood) 9:44.25
West Linn (Three Rivers) 9:47.83
South Medford (Southwest) 9:51.11
Lincoln (Portland Interscholastic) 9:52.66
Franklin (Portland Interscholastic) 9:54.62
McKay (Central Valley) 9:55.52
Tigard (Pacific) 9:56.25
Sprague (Central Valley) 9:59.41
Tualatin (Pacific) 9:59.92
5A Boys 5A Girls
(with seed times)

4x800 Finals
Hermiston (Intermountain) 8:08.03
Ashland (Southern Sky) 8:13.51
Crater (Southern Sky) 8:15.18
Bend (Intermountain) 8:17.67
Silverton (Mid-Willamette) 8:17.84
Wilsonville (Northwest Oregon) 8:18.07
Corvallis (Mid-Willamette) 8:23.04
Century (Northwest Oregon) 8:24.83
Thurston (Midwestern) 8:25.19
Churchill (Midwestern) 8:25.72
Cleveland (Portland Interscholastic) 8:40.84
Madison (Portland Interscholastic) 8:43.42
(with seed times)

4x800 Finals
Summit (Intermountain) 9:26.42
Crater (Southern Sky) 9:44.22
Ashland (Southern Sky) 9:51.96
Crescent Valley (Mid-Willamette) 9:57.30
Pendleton (Intermountain) 10:02.27
Thurston (Midwestern) 10:02.31
Corvallis (Mid-Willamette) 10:02.98
Wilsonville (Northwest Oregon) 10:07.13
Glencoe (Northwest Oregon) 10:08.83
North Eugene (Midwestern) 10:11.37
Cleveland (Portland Interscholastic) 10:39.87
Madison (Portland Interscholastic) 10:57.21
4A Boys 4A Girls
(with seed times)

4x800 Finals 
Marist (Sky-Em) 7:55.55
North Bend (Far West) 8:09.40
Hidden Valley (Skyline) 8:13.85
Sisters (Sky-Em) 8:15.11
La Salle (Capital) 8:16.84
Scappoose (Cowapa) 8:22.94
Philomath (Val-Co) 8:23.54
Siuslaw (Far West) 8:24.07
Sweet Home (Val-Co) 8:27.06
Tillamook (Cowapa) 8:30.93
La Grande (Greater Oregon) 8:31.99
North Valley (Skyline) 8:36.68
Molalla (Capital) 8:42.48
McLoughlin (Greater Oregon) 8:54.95
(with seed times)

4x800 Finals 
Henley (Skyline) 9:19.19
Siuslaw (Far West) 9:48.52
Molalla (Capital) 9:54.84
Marist (Sky-Em) 9:57.10
North Bend (Far West) 10:14.77
Stayton (Capital) 10:20.47
Cottage Grove (Sky-Em) 10:22.69
Philomath (Val-Co) 10:25.66
Seaside (Cowapa) 10:28.59
Baker (Greater Oregon) 10:33.74
Sweet Home (Val-Co) 10:34.34
Scappoose (Cowapa) 10:46.03
La Grande (Greater Oregon) 11:11.41
Illinois Valley (Skyline) 11:16.76
3A Boys 3A Girls
(with seed times)

4x800 Finals 
Glide (Sunset Six) 8:39.14
Grant Union (Eastern Oregon) 8:46.40
Vale (Eastern Oregon) 8:47.37
Westside Christian (West Valley) 8:50.16
Valley Catholic (West Valley) 8:59.47
Cascade Christian (Sunset Six) 9:01.26
Waldport (PacWest) 9:01.72
Clatskanie (Lewis & Clark) 9:04.30
Creswell (PacWest) 9:05.66
Rainier (Lewis & Clark) 9:20.65
(with seed times)

4x800 Finals
Catlin Gabel (Lewis & Clark) 10:09.95
Nyssa (Eastern Oregon) 10:18.25
Valley Catholic (West Valley) 10:41.67
Westside Christian (West Valley) 10:56.54
Waldport (PacWest) 11:08.97
Coquille (Sunset Six) 11:10.28
Bandon (Sunset Six) 11:29.09
Neah-Kah-Nie (Lewis & Clark) 11:37.67
Regis (PacWest) 11:57.36
2A Boys 2A Girls
(with seed times)

4x800 Finals
Oakridge (Mountain View) 8:21.68
Portland Christian (Northwest) 8:46.19
Union (Blue Mountain) 8:51.11
East Linn Christian (Tri-River) 8:59.84
St Mary's (Southern Cascade) 9:10.63
Lakeview (Southern Cascade) 9:19.02
Culver (Tri-River) 9:25.43
Nestucca (Northwest) 9:27.10
Glendale (Mountain View) 9:36.10

(with seed times)

4x800 Finals
Oakridge (Mountain View) 10:05.77
St Mary's (Southern Cascade) 10:27.43
Blanchet (Tri-River) 10:42.92
Faith Bible (Northwest) 11:06.56
Santiam (Tri-River) 11:10.72
Nestucca (Northwest) 11:14.63
Union (Blue Mountain) 11:22.13
Chiloquin (Southern Cascade) 14:18.16
1A Boys 1A Girls
(with seed times)

4x800 Finals
New Hope Christian (Mountain Skyline) 8:25.00
Southwest Christian (Casco) 8:26.67
Heritage (Casco) 8:37.53
Triad Christian (Mountain Skyline) 8:54.10
McKenzie (Mountain West) 9:16.24
Crow (Mountain West) 9:20.93
Crane (High Desert) 9:38.62
Dufur (Big Sky) 10:32.72
(with seed times)

4x800 Finals
Heritage (Casco) 10:21.78
Sherman (Big Sky) 10:42.86
Crane (High Desert) 11:10.13
Southwest Christian (Casco) 11:21.68
Crow (Mountain West) 11:39.40